למידה

בתי החינוך 

פעוטון צבעון – לגילאים שנה וחצי עד שלוש. פעוטון המשלב רכות, יחס אישי ושהות רבה בטבע. הפעוטון בתהליכי הכרה לקבלת סמל מעון של משרד התמ"ת.

גן אלון – לגילאים שלוש – שש. גן זורם, מחלק את ימיו בין מבנה הגן לימי יער. מוכר על ידי משרד החינוך.

מעגל הילדים – חינוך בלתי פורמלי לגילאי 7-18. פועל מספר שעות בכל שבוע אחר הצהריים, ומהווה מקום מפגש לילדים ולנוער ולקשרים עם הטבע והקהילה. המפגשים מלווים ונתמכים על ידי המועצה האזורית גליל עליון.

החזון

  • ייחודיות: כל אדם הוא צירוף ייחודי של כוחות ויכולות. תפקיד הצוות החינוכי הוא ללוות את הילד במציאת השביל הייחודי לו, לעבר ההגשמה העצמית שלו.
  • רגישות ומודעות: הצוות החינוכי שם דגש על היכרות הילד עם עצמו, ופיתוח המודעות שלו למעלותיו, חולשותיו ורגשותיו השונים. מתוך כך הוא מפתח רגישות ואמפתיה לדומה ולשונה ממנו.
  • חיי קבוצה: הצוות החינוכי פועל לפיתוח מיומנויות תקשורת ומיומנויות של חיים בקבוצה – עם דגש על כבוד ודיאלוג אמיתי בין ילדי המסגרת. כך הילד לומד אחריות אישית והדדית בקבוצה, והכרה במקומו בפסיפס האנושי העשיר.
  • מעורבות בקהילה: מסגרות החינוך משולבות בקהילה ומקיימות עימה יחסי גומלין מפרים בצורה של חונכויות, סדנאות ושיעורים, התנסות בענפים השונים וכד'.
  • חיי טבע: מתוך חוויה של מפגש ישיר עם הטבע, הילדים לומדים על הכוחות הטבעיים הטמונים בעצמם ומסביבם, ומפתחים כבוד ואהבה לחיי הבר ולאדמה. לשם כך מערכות החינוך כוללות כמה שיותר נקודות השקה עם הטבע שמסביב.

המרחבים בגנים שבצבעון ומעגלי הילדים (בגיל יסודי ועל יסודי) נועדו לאפשר לילדים להתנסות, ללמוד, להאמין ולממש את עצמם מתוך כבוד ואהבה לאדם ולטבע. החזון החינוכי כולל גם מספר עקרונות פדגוגיים:

  • למידה רב תחומית: מתוך הכרה באינטליגנציות המרובות שקיימות בכל אדם, לכל ילד יש דרך ייחודית לקיים למידה משמעותית. לכן מסגרות החינוך מספקות מרחב שמאפשר למידה ומחקר בקשת רחבה של תחומי דעת עם מגוון אמצעים ודרכים ללמידה.
  • למידה דרך התנסות: מסגרות החינוך מעודדות סקרנות ולמידה דרך התנסות, חוויות, מחקר, הרפתקאות ומפגש ישיר עם הטבע ועם החיים. ההתנסויות הן גם יזומות וגם מזדמנות.
  • למידה נושאית: הלמידה הנושאית-רוחבית הופכת את תהליך הלימוד לשלם והוליסטי, ויוצרת קשר בין תחומי הלמידה השונים. לכל תקופה במהלך השנה יש נושא מרכז שבאמצעותו חווים הילדים תחומי לימוד שונים.