אקולוגיה

קיבוץ צבעון שוכן בתוך יער אלונים, והשאיפה היא להשתלב בו ולהימנע מפגיעה בסביבה עד כמה שניתן. לקראת הרחבת הקיבוץ והקמת ההרחבה הקהילתית לצידו, הכריז משרד הבינוי על צבעון כפיילוט אקולוגי, וגם תקנון הבנייה של הישוב נועד לשמר את הקיים ככל האפשר (הגבלה של גודל הבתים, העתקת עצים במקום עקירה, שימוש בחומרים טבעיים).

אצל כל משפחה בקיבוץ האקולוגיה משולבת בחיים ברמה כזו או אחרת, החל מהפרדת קומפוסט, דרך בנייה אקלימית ועד לאגירת מים ושירותי קומפוסט. בנוסף הקיבוץ מקיים מגוון פעילויות שמעודדות אורח חיים אקולוגי:
(גן ירק, עדר עזים, כלבו של מוצרים אורגנים, בגדים יד שניה ועוד).

  • יצרנות מקומית – גן הירק ודיר העזים הם כמה דוגמאות ליצרנות המקומית בצבעון, שתופסת חלק משמעותי באורח חיים אקולוגי. כדי לקדם את התחום הקיבוץ מקצה משאבים כמו אדמה, מבנים, מים, חשמל ועוד – לטובת יוזמות אקולוגיות פרטיות ושיתופיות של יצרנות מקומית.
  • פרנסה מקומיתכדי שכמה שיותר חברי קיבוץ יהיו בקשרים יומיומיים עם שאר הקהילה ועם משפחתם, וכדי להימנע משימוש ברכב ובדלק, הקיבוץ שם לעצמו מטרה לאפשר ולעודד יצירת מקורות פרנסה מקומיים. נכון לעכשיו מספר חברים עובדים במשרות מלאות וחלקיות בקיבוץ, ונבדקות תוכניות עסקיות חדשות כדי לקדם את התחום.
  • בוסתני בעל ונוי משקם חורש – קהילת צבעון פועלת לשיקום החורש המקומי וטיפוח בוסתנים לצריכה מקומית בשטחים המופרים בישוב. במסגרת הגינון בקיבוץ שמים דגש רב על נוי בר-קיימא שמבוסס על השתלבות עם הקיים ושימוש בצמחים מקומיים וחסכניים במים.
  • ענפים משקיים – אחד מענפי המשק הוא כרם ענבים אורגניים ליין. הכרם שמנוהל ע"י חבר קיבוץ צבעון מתופעל בשיטות אורגניות ייחודיות, והתוצרת שלו נמכרת ליקבי בוטיק מהאזור. כמו כן דיר העיזים שלנו הפך מיוזמה שיתופית לענף משקי. בנוסף נבחנים ענפים אקולוגיים חדשים כמו מטע תאנים אורגני לייבוש, ומשתלה מיוחדת של עצי פרי מסורתיים ומקומיים.